معرفی انواع کابلهای فیبر نوری OM و OS

کابل های فیبر نوری مورد استفاده در ارتباطات مخابراتی به طور کلی در دو گروهطبقه بندی می شوند:

کابل های Multi Mode و Single Mode.

کابلهای Multi Mode را به طور اختصار OM نامیده و کابلهای Single Mode را به OS می نامند. در استانداردهای (ISO / IEC 11801) و (EIA / TIA) ، چهار مدل کابل Multi Mode به نامهای OM1 و OM2 و OM3 و OM4و دو نوع مدل کابل Single Mode به نامهای OS1 وOS2 تعریف شده است.

ضمنا بر اساس استاندارد ITU ما علاوه بر تارهای Multi Mode و Single Mode انواع دیگری نیز داریم که در جدول زیر نمایش داده شده است:

انواع تار بر اساس استاندارد ITU
انواع تار بر اساس استاندارد ITU

تفاوت بین کابلهای نوع OM و OS در چیست؟

تفاوت اصلی بین کابل های نوع OM و OS در قطر هسته (Core) آنهاست به صورتی که کابلهای OM دارای هسته ای به مراتب بزرگتر از کابلهای OS است. به طور کلی دو نوع کابل OM از لحاظ سایز قطرهسته وجود دارد، که یکی قطر ۵۰ میکرون و دیگری ۶۲٫۵ میکرون است. این هسته بزرگتر به افزایش ظرفیت جمع آوری نور در کابلهای OM در مقایسه با کابلهای OS کمک شایانی میکند. به طور عملی، اندازه بزرگتر هسته اتصال را ساده تر کرده و امکان استفاده از منابع نورکم هزینه مانند دیودهای LED و لیزرهای (VCSEL) که در طول موج ۸۵۰ و ۱۳۰۰ نانومتر عمل می کنند را فراهم میکند.

کابل های OS مورد استفاده در ارتباطات مخابراتی عمدتا در طول موج های ۱۳۱۰ یا ۱۵۵۰ نانومتر عمل می کنند و به منابع لیزری گران قیمت نیاز دارند.

در مقایسه با کابلهای OS، کابلهای OM دارای band width distance product یا (MHz.km) کمتری هستند زیرا با توجه به اندازه بزرگتر هسته که باعث پشتیبانی از بیش از یک مد انتشاری (propagation mode) می شود، همزمان پراکندگی مودال (modal dispersion) افزایش می یابد.

منابع نور LED نیز حاوی طیف گسترده ای از طول موج هایی هستند که در سرعت های مختلف پخش می شوند و باعث ایجاد پراکندگی رنگی می شوند که این نیزعامل دیگری برای کاهش طول مفید قابل استفاده در کابل های فیبر نوری OM می باشد. در مقابل، لیزرهایی که به عنوان منبع برای کابلهای OS استفاده میشوند، نور منسجم تری در محدوده طول موج یکنواخت یا باریک تولید می کنند.

مقایسه ای مابین انواع مختلف کابل های فیبر نوری OM

کابلهای OM متعارف در دو قطر هسته ۶۲٫۵/۱۲۵ میکرومتر (OM1) و ۵۰/۱۲۵ میکرومتر (OM2) تولید میشوند و برای سالهای متمادی به طور گسترده مورد استفادهقرار می گرفته اند. این کابل ها مناسب استفاده در سیستمهایی با فرستنده های LED و پشتیبانی از شبکه های Ethernet تا سرعت (۱۰Mbit/s) و شبکه های Gigabit Ethernet تا سرعت (۱Gbit/s) هستند. در سالهای بعد با توجه به نیاز کاربران به سرعتهای بالاتر کابلهای (OM3) و (OM4) ساخته شدند که هر دو دارای قطر هسته ۵۰/۱۲۵هستند و از سرعتهای بالاتر از (۱۰Gbit/s) پشتیبانی میکنند. کابلهای OM3 و OM4 ازمدل مولتی مد بهینه شده با لیزر (LOMMF) هستند و برای استفاده در طول موج ۸۵۰ نانومتر و VCSEL طراحی شده اند.کابل های OM اغلب با توجه به پهنای باند مودال خود مشخص می شوند.

در جدول زیر میتوانید حداکثر فاصله انتقال و همچنین پهنای باند و تضعیف را برای انواع کابلهای OM ببینید:

تارهای نوری Multi Mode در استاندارد ISO/IEC 11801 با پیشوند OM مشخص شده اند که در جدول زیر انواع و مشخصات هر یک ذکر شده است:

مقایسه تارهای Multi Mode
مقایسه تارهای Multi Mode

مقایسه ای مابین انواع مختلف کابل های فیبر نوری OS

تفاوت بین کابل های OS1 و OS2 عمدتا در ساختار کابل است و به مشخصه های فیبر نوری به کار رفته در کابل ربطی ندارد. کابل OS1 عمدتا از یک ساختار خشک (Tight Buffer) استفاده میکند در حالی که کابل OS2 از یک ساختاردارای لوز (Loose Tube) و یا هوادار (Blown cable) استفاده میکند که باعث میشود استرس و فشار کمتری به فیبر و کرها در مقایسه با OS1 وارد شود.

کابل OS1 برای فواصل حداکثر تا ۲۰۰۰ متر با سرعت انتقال ۱ تا ۱۰ گیگابیت بر ثانیه طراحی شده است در حالی که کابل OS2 برای فواصل انتقال بزرگتر در محدوده ۵،۰۰۰ تا ۱۰،۰۰۰ متر با سرعت انتقال مشابه ۱ تا ۱۰ گیگابیت بر ثانیه طراحی شده است.

در جدول زیر مشخصه های تضعیف کابل های نوری OS1 و OS2 که با استانداردهای ISO / IEC و EN طراحی شده اند نشان داده شده است: