تفاوت کانکتورهای PC و UPC و APC

فیبرنوری برای کانکتورایز شدن نیاز به صیغل خوردن به شکل دقیق دارد که اصطلاحا به آن پالیش می گویند. عبارات UPC ، PC و APC بیانگر نوع پالیش فیبر میباشد. تفاوت در نحوه پالیش شدن فیبر باعث ایجاد تفاوت در میزان افت کانکتور و نتیجتا عملکرد آن میشود.

به طور کلی کانکتورها باعث بروز دو نوع افت در سیگنال نوری میشوند:

  • ORL یا افت بازگشت نور (Optical Return Loss) که با نام Back Reflection هم شناخته می شود. این افت ناشی از انعکاس نور در محل شکاف بین دو هسته (هسته فیبر ورودی و هسته کانکتور) در جهت مخالف سیگنال و به سمت منبع نور میباشد. اگر مقدار این بازگشت زیاد باشد علاوه بر اختلال در سیگنال عبوری حتی ممکن است به منبع نور آسیب برساند.
  • IL یا افت الحاقی (Insertion Loss) که میزان افت نوری است که در هنگام اتصال دو هسته جهت تشکیل یک لینک رخ می دهد. Insertion Loss بر اثر عواملی همچون جذب، خمش و یا هوای موجود در شکاف بین دو هسته حاصل می شود.

در طول تکاملِ تکنولوژیهای نوری، محققان به این نتیجه رسیدند که نوع پالیش فیبر بر میزان افت کانکتورها موثر است.

تا به امروز ۴ نوع پالیش مورد استفاده قرار گرفته است:

  • Flat-Surface Connectors

کانکتورهای Flat-Surface که به صورت کاملا مسطح پالیش می شوند و ORL و IL نسبتا زیادی تولید می کنند. به همین دلیل امروزه کمتر مورد استفاده قرار می گیرند.

  • PC Connectors

در پی مشکلات کانکتورهای فلت، به مرور زمان پالیش PC مطرح گردید. در این نوع پالیش، نوک هستۀ فیبر با انحنای کمی به شکل محدب در می آید که این کار باعث کاهش میزان هوای موجود در شکاف محل اتصال شده و در نتیجه افت بازگشتی کمتری نسبت به حالت فلت پدیدار می شود.

به طور معمول میزان افت بازگشتی در کانکتورهای PC حدود ۴۰db- می باشد.

رنگ استاندارد این کانکتورها بژ می باشد.

  • UPC Connectors

بعد از آن محققان به این نتیجه رسیدند که در صورتی که میزان انحنای سطح مقطع فیبر را بیشتر کنند به نحوی که برآمدگی نوک فیبر بیشتر شود و به حالت گنبدی شکل تبدیل شود نتایج بهتری حاصل میشود. با این کار تماس بین دو هسته بیشتر می گردد به همین دلیل به آن Ultra Physical Contact یا UPC می گویند.

در کانکتورهای UPC میزان افت کمتر از ۵۰db- می باشد.

رنگ استاندارد این کانکتورها آبی می باشد.

  • APC Connectors

در کانکنورهای APC علاوه بر بوجود آمدن حالت گنبدی شکل بر روی نوک فیبر، یک برش با انحنای ۸ درجه نیز بر روی آن صورت می گیرد.

علت مفید بودن این برش و کج بودن آن این است که نور بازگشتی به جای اینکه به طور مستقیم به داخل هسته فیبر برگردد با زاویه ایجاد شده به قسمت روکش فیبر (Cladding) هدایت می شود تا ORL کمتری حاصل شود.

در این حالت میزان افت به کمتر از ۶۰db- می رسد.

رنگ استاندارد این کانکتورها سبز می باشد.

کانکتورهای APC با توجه به کیفیت بالایی که دارند در شبکه های مخابراتی بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند. هر چند ممکن است کانکتورهای UPC هم برای شبکه های مخابراتی مناسب و کارآمد باشند و مشکلی به وجود نیاورند ولی به خصوص در شبکه های PON که افت سیگنال بسیار مساله مهمی است بهتر است از کانکتورهای APC استفاده شود.

در جدول زیر مقایسه ORL بین کانکتورهای PC، UPC و APC را مشاهده می فرمایید: